Bezpečnostní okna
Okna, případně balkónové dveře, jsou
nejčastějším místem pokusu o vloupání do objektu. Je proto vhodné dokonalé zabezpečení oken, především oken v přízemí nebo těch, ke kterým je snadný přístup, například z balkónu či lodžie. Zkušený zloděj dokáže obyčejné plastové, hliníkové nebo dřevěné okno otevřít (vypáčit) během pár vteřin, a to bez rozbití skla a rámusu. Okno lze tedy ochránit buď
bezpečnostní mříží, nebo pořídit bezpečnostní okno.
Různé druhy bezpečnostních oken
- Bezpečnostní otvíravá okna
- Bezpečnostní okna pevná
- Bezpečnostní neprůstřelná okna posuvná
- Bezpečnostní neprůstřelná okna otvíravá
- Bezpečnostní neprůstřelná okna pevná
- Bezpečnostní protipožární okna pevná
- Bezpečnostní protipožární neprůstřelná okna pevná
Využití bezpečnostních oken – Jak zabezpečit okna?
Bezpečnostní neprůstřelná okna se nejčastěji umísťují do různých bankovních či poštovních společností, vězeňských a armádních objektů, benzinových pump, ale
i do rodinných domů, v nichž chce mít majitel dostatečně zajištěn
bezpečnost osob a ochranu majetku. Zabraňují neoprávněnému vniku do budovy či napadení střelnou zbraní, a zároveň umožňují dostatečný výhled a přehled o okolním dění. Posuvná neprůstřelná okna se pak nejčastěji využívají například ve vrátnicích a recepcích různých veřejných objektů.
Bezpečnostní skla v oknech
Bezpečnostní okna jsou osazena bezpečnostními skly různých tříd. Bezpečnostní sklo do oken je založeno na sendvičovém principu z několika vrstev skla a PVB folií. Skla jsou zkoušena pádovou zkouškou nebo údery automatickou sekerou, přičemž například na proražení otvoru 40 x 40 cm je u skla 2. třídy potřeba 30 – 50 úderů, u skla 4. třídy je to pak 71 úderů a více.
Bezpečnostní konstrukce oken
Dalším zajištěním kromě nerozbitného skla (bezpečnostních skla do oken) je odolná konstrukce a vhodné uzamykání. Rámy oken jsou vyrobeny z ocelových profilů. Uzamykání oken je obvykle vyřešeno pomocí dvou zámkových souprav, které blokují křídlo do horního i spodního rámu.